Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Pražská energetika buduje síť rychlodobíjecích stanic pro elektromobily

09. 06. 2019
16:00
PRO-ENERGY aa

V České republice přibude díky podpoře z Operačního programu Doprava 125 rychlodobíjecích stanic pro elektromobily. Dotaci získala Pražská energetika (PRE), která uspěla s projektem „Páteřní sítě PRE“ a bude tak budovat celonárodní síť dobíjecích stanic, což napomůže rozvoji čisté mobility v ČR. 

# automotive
# EU
# infrastruktura
# doprava
# AKU-BAT
Pražská energetika buduje síť rychlodobíjecích stanic pro elektromobily

ABSTRACT: Thanks to the support from the Operational programme Transport, 125 new fast-charging stations for electric vehicles will be installed in the CZ. The grant has been received by the company Pražská energetika (PRE), which succeeded with the project “Backhaul network PRE”, and will build a nationwide network of charging stations.


Nové rychlodobíjecí stanice nabídnou elektromobilistům energii v celé České republice. Projekt výstavby nových stanic PRE realizuje díky spolupráci s předními provozovateli sítě čerpacích stanic v ČR, konkrétně OMV, EuroOil a Benzina. 

„V PRE dlouhodobě rozvíjíme elektromobilitu v ČR a projekt Páteřní sítě je výsledkem naší dlouhodobé strategie, která chce mimo jiné nabídnout pohodlné cestování elektromobilistům nejen v Praze, ale po celé ČR. Jsem moc rád, že díky spolupráci s našimi partnery zajistíme naplnění strategických cílů České republiky v oblasti bezemisní dopravy, které jsou popsány v Národním akčním plánu Čisté mobility,“ komentuje záměr Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky.

„V naší síti čerpacích stanic EuroOil se neustále snažíme zvyšovat komfort služeb zákazníkům. Podporujeme proto v kooperaci s našimi partnery rozvoj elektromobility a chceme v blízké budoucnosti tuto službu zákazníkům poskytovat,“ uvedla Linda Máchová, vedoucí oddělení marketingu a komunikace společnosti ČEPRO, pod níž síť EuroOil spadá. 

V rámci projektu přibude během příštích třech let na 125 rychlodobíjecích stanic (DC 50 kW), které nabíjí všechny typy elektromobilů. Díky partnerům projektu vyrostou stanice na všech významných dopravních uzlech v 50 regionech celé ČR. 

Obrázek č. 1: Nově otevřená rychlodobíjecí stanice v areálu Penny Marketu v Praze – Uhříněvsi
 

Dobíjecí stanice přibudou i v Praze

Další dotační titul z OP Doprava umožní firmě PRE do tří let instalovat dalších zhruba 80 dobíjecích stanic především v obytných částech Prahy. 

Úspěšnou budoucí spolupráci při rozvoji elektromobility zahájila letos na jaře Pražská energetika například se společností Penny Market, provozovatelem více než 380 prodejen v ČR, a to slavnostním otevřením dobíjecí stanice při zahájení provozu nově otevřené prodejny Penny v Praze – Uhříněvsi.

Společnost Penny Market tak vychází vstříc svým zákazníkům, kteří přijedou na nákupy do nově otevřené prodejny v Praze – Uhříněvsi elektromobilem, protože po celý rok bude možné vozy dobíjet zcela zdarma.

Právě otevřená dobíjecí stanice disponuje rychlým nabíjením DC 50 kW ve standardu CCS a CHAdeMO a dále běžným standardem AC 22 kW. Její zprovoznění otevírá dlouhodobou spolupráci mezi Pražskou energetikou a Penny Marketem, která může vést k vybudování více než dvaceti rychlodobíjecích stanic převážně v Praze, ale částečně i za jejími hranicemi.

Další nová rychlonabíjecí stanice pro řidiče elektromobilů stojí v areálu obchodního centra Metropole Zličín. Spadá do nabíjecí sítě Pražské energetiky PREpoint a mohou se u ní současně dobíjet dvě elektroauta. Je to již pátá rychlodobíjecí stanice PRE na území Prahy.

Nově zprovozněná rychlodobíjecí stanice ve Zličíně u obchodního centra Metropole je na strategickém místě nejen z pohledu návštěvníků, kteří přijeli na nákupy, ale také svým umístěním na začátku dálnice D5 umožní elektromobilistům cesty směrem na Plzeň odstartovat s plně nabitou baterií. Nabíjecí stanici postavila Pražská energetika ve spolupráci s firmou Uniball Rodamco, která právě obchodní centrum Metropole provozuje. 

Obrázek č. 2: Wallbox na distribuční stanici v Praze 4 v ulici U Družstva Práce
 

Spolupráce se Siemensem

Obě firmy se podělily o téměř miliónový náklad na pořízení a připojení stanice. Ta je produktem firmy Siemens, je vybavená stejnosměrným nabíjením typu ChaDeMo, má i nabíjení Combo CCS pro evropské elektromobily a dále Type 2 pro střídavé dobíjení 43 kW pomocí kabelu. Současně mohou čerpat elektřinu u této rychlodobíječky dvě auta a navíc stojí nedaleko ještě dnes již běžný dobíjecí sloupek s AC dobíjením pro další dvě auta.

Spolupráce Pražské energetiky a firmy Siemens je prvním společným projektem v této oblasti, a pokud se v praxi osvědčí, počítá Pražská energetika s výstavbou dalších rychlodobíjecích stanic tohoto typu i na dalších místech. I rychlodobíjecí stanice na Zličíně je v dohledovém systému dobíjecích stanic Pražské energetiky PREpoint a pomáhá vytvořit jakýsi prstenec, který po dokončení této fáze budou rychlodobíjecí stanice v Praze tvořit. Dnes již totiž stojí na Černém Mostě u výpadovek z Prahy na Mladou Boleslav a na Hradec Králové, v OC Chodov na začátku dálnice D1, nově tedy na Zličíně u D5 a další je v jednání u D8 v garážích Tesco Letňany.

Nový typ nabíjecích stanic v Praze

Kromě klasických dobíjecích stanic u čerpacích stanic či u obchodních center připravila Pražská energetika se svojí dceřinou společností PREdistribuce pro uživatele elektroaut i zcela nový způsob dobíjení elektromobilů. Jde o tzv. wallboxy – tedy nástěnné nabíjecí stanice umístěné na objektech distribučních trafostanic, ke kterým je příjezd pro automobily. Takových trafostanic jsou po celé Praze stovky a stojí převážně v obytných celcích, sídlištích apod.

Tyto trafostanice disponují dostatečným příkonem elektrické energie, a tak není problém na ně nainstalovat hned dva wallboxy pro středně dlouhé dobíjení elektroaut. Pilotní projekt realizovala PRE v ulici Dvouletky v pražských Strašnicích a do konce roku by chtěla uvést do provozu dalších deset takových míst převážně v sídlištích, která jsou dosud na infrastrukturu pro elektromobilitu poměrně chudě vybavená. Během několika málo let by takových nabíjecích míst mohlo být až šedesát.

Tato dobíjecí místa používají systém Menekes, pro dobíjení disponují výkonem až 22 kW a oba wallboxy mohou být na těchto trafostanicích používány najednou. Samozřejmostí je zařazení tohoto typu dobíjení do systémů PREpointů, to znamená, že zaregistrovaní uživatelé dobíjecí sítě PRE je mohou používat prostřednictvím svých čipů či identifikačních karet. Ve velmi blízké době začne fungovat i systém pro čtení QR kódů, který umožní i neregistrovaným uživatelům, například mimopražským elektromobilistům nejen stanici odemknout a využít pro dobíjení, ale za odebranou elektřinu i on-line zaplatit. 

PRE má tento typ nabíjecích stanic zařazen i ve svém dohledovém systému a informace o těchto místech je součástí navigací, takže řidiči elektroaut snadno zjistí, kde se nejbližší PREpoint nachází a v jakém je stavu, zdali třeba není obsazený či mimo provoz.

Samozřejmostí těchto nabíjecích míst je i obnova fasády trafostanic. Ty PREdistribuce obnovuje již několik let a z nevzhledných šedivých „krabic“ často poničených sprejery se stávají malebné součásti obytných čtvrtí. PREdistribuce při obnově fasády spolupracuje s agenturou Down s.r.o. a motivy vybírá vhodně ve vazbě na okolí. A tak například u stadionu v Edenu je sportovní tématika, u Čimického háje zase třeba perníková chaloupka atp. Motivy použité na trafostanicích s wallboxy pro dobíjení elektroaut budou jednotné a evokují noční město s tichou a bezemisní dopravou. 

Spuštěním pilotního provozu dobíjecí stanice s wallboxy v ulici Dvouletky se počet stanic PRE pro elektromobily v Praze přiblížil již magickému číslu sto.
 

Co je síť PREpoint

PRE letos uzavírá první desetiletí aktivit na poli elektromobility. Jako jeden z průkopníků tohoto alternativního způsobu dopravy provozuje síť veřejných dobíjecích stanic s názvem PREpoint. Ta nabízí zákazníkům výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů. Díky dohledovému systému sítě PREpoint může PRE vyhodnocovat i jednotlivé roky dobíjení na všech dobíjecích stanicích v této síti. Takové vyhodnocení proběhlo i nyní a výsledkem je navýšení čísel všech hodnot, od počtu registrovaných zákazníků, až po celkové množství dobité elektřiny. PRE dnes registruje tisíc pravidelných klientů sítě PREpoint. S počtem zákazníků přibývá také počet dobíjení, který se oproti minulému roku zdvojnásobil a míří k hranici 10 000 nabíjecích cyklů. V minulém roce totiž vzrostl počet dobíjecích stanic v síti PREpoint ze 64 na 82. Do baterií elektrovozidel nateklo v roce 2018 ze sítě PREpoint 98 tisíc kilowatthodin elektřiny, což je o třetinu více než o rok dříve. Vzestupná tendence vyhodnocených hodnot se očekává i v příštích letech. 

Obrázek č. 3: Vývoj odběru elektřiny ze sítě PREpoint v letech 2011 až 2018 Zdroj: PRE

Do celkové statistiky dobíjení budou přispívat i neregistrovaní zákazníci, tzv. jednorázová dobíjení, která PREpoint umožňuje přes naskenování QR kódu na svých stanicích. Část těchto neregistrovaných zákazníků již tvoří především zahraniční uživatelé elektromobilů, kteří pro dobíjení i placení využívají napojení PREpoint stanic do mezinárodní sítě Hubject. 

(aa)

související články

Nové trendy v energetice na PRO-ENERGY CONu 2019

03. 12. 2019
23:00
PRO-ENERGY

Čtyři živé panelové diskuse v méně formálním prostředí jihomoravského Kurdějova, doplněné zajímavou exkurzí na instalaci Power to Heat. Takový byl devátý ročník PRO-ENERGY CONu, který se konal 7. – 8. listopadu 2019. 

# paliva
# elektřina
# strategie
# AKU-BAT

25 let EPC: Investice do úspor, která se zaplatí sama

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

Úspory nákladů, vyšší efektivita a vždy lepší kvalita prostředí. To jsou hlavní důvody, proč se metoda EPC stále častěji…

# úspory
# trhy
# infrastruktura

Odpadové bioplynové stanice v hledáčku investor

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

Hlavní město Praha uvažuje o výstavbě bioplynové stanice, která má primárně sloužit pro zpracování gastroodpadů od obyvatel i…

# odpady
# OZE biomasa
# trhy
# infrastruktura
# investice

Téměř nulová spotřeba po česku

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

Česká implementace směrnice EU od ledna 2020 zakáže stavbu budov s vyšší než „téměř nulovou spotřebou energie“. Pokud plánujete…

# budovy
# EU
# úspory
# legislativa

Elektromobilita jako zásadní součást energetiky

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

Sektor evropské energetiky prochází bezprecedentní transformací, která je ovlivňována globálními cíli typu snižování emisí…

# paliva
# automotive
# emise
# strategie
# doprava
# OZE

DOMEXPO 2020

08. 12. 2019 18:00 - 10. 12. 2019 02:00
Agrokomplex Nitra
15. ročník komplexnej stavebnej výstavy a výstavy pre fotovoltiku a solárnu techniku

All for Power Conference 2019

09. 12. 2019 - 10. 12. 2019
Clarion Congress Hotel Prague
14. mezinárodní odborná konference a výstava.

Energetická bezpečnost ČR: Budoucí spotřeba energie

11. 12. 2019 09:00 - 12:00
hotel Andel’s, Stroupežnického 21, Praha 5
Energetická bezpečnost České republiky v kontextu budoucí spotřeby energie.

Komoditní data

09.12.2019
€/MWh okte
Base
46.6808
40.5344 %
Peak
58.2175
23.5953 %
Offpeak
35.1442
81.8115 %
09.12.2019
€/MWh elix
Base
31.1558
140.5 %
Peak
42.4442
193.664 %
Offpeak
19.8675
73.4269 %
08.12.2019
€/MWh ote
Base
9.22625
-60.9671 %
Peak
11.8783
-65.812 %
Offpeak
6.57417
-47.5326 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

47530
Počet publikovaných novinek
1597
Počet publikovaných akcí
450
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika