ČEZ bude odebírat plyn z Alžírska, půjde o dvě procenta tuzemské roční spotřeby
Polostátní energetická společnost ČEZ uzavřela kontrakt na dodávky plynu z Alžírska. Od tamní společnosti Sonatrach bude odebírat přibližně dvě procenta celoroční spotřeby plynu v Česku, což odpovídá spotřebě zhruba 100.000 domácností. Dodávky už byly zahájeny v říjnu a plyn bude do Evropy téct potrubím pod mořem. ČTK o tom dnes informovala skupina ČEZ. Plyn bude nakupovat na vlastní účet, finanční podmínky firma neuvedla.
ČEZ o dodávkách plynu z Alžírska jednal dva roky, kontrakt nyní uzavřel za přispění státu. Plyn do Česka proudí z Alžírska přes Tunisko, poté podmořským plynovodem do Itálie a dále do České republiky.
"Podnikli jsme další krok k posílení naší energetické bezpečnosti. Kromě dodávek plynu od německých dodavatelů, z Norska a z našeho LNG terminálu v Eemshavenu budeme nyní dovážet plyn i z nalezišť v severní Africe. Vyjednávání s alžírským státním podnikem Sonatrach byla konstruktivní a byla dovedena do úspěšného konce," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Smlouva podle společnosti pomáhá rozšiřovat geografické spektrum potenciálních dodavatelů a zajišťuje další trasu pro dodávky plynu do země v případě jeho nedostatku na domácím trhu.
"Pro energetickou bezpečnost České republiky je nezbytná spolupráce s důvěryhodnými partnery a maximální diverzifikace dodávek plynu. Čím více obchodních cest pro dodávky této základní komodity budeme mít, tím méně budeme ovlivněni případným nedostatkem dodávek jinde. Naším cílem je nadále propojovat české obchodníky s alternativními dodavateli. Alžírsko je jedním z takových partnerů," řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Ministr zahraničí Jan Lipavský označil dohodu za jeden z úspěchů české diplomacie.
ČEZ v současnosti odebírá plyn z několika zahraničních zdrojů. Před dvěma lety Česko získalo kapacitu tří miliard metrů krychlových plynu ročně v terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Eemshavenu. Za dva roky svého fungování terminál přijal 43 lodí s plynem určeným pro ČR, které přepravily 3,86 miliardy metrů krychlových plynu. Na konci loňského roku ČEZ získal další kapacitu LNG v objemu dvou miliard metrů krychlových ročně po dobu 15 let s opcí na prodloužení na 25 let, a to v nově vybudovaném pozemním terminálu v německém Stade, v ústí řeky Labe. Výstavba terminálu byla zahájena letos na jaře a jeho uvedení do provozu se plánuje v druhé polovině roku 2027.
Češi za celý rok spotřebovali 6,76 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo meziročně o 10,4 procenta méně. Naprostá většinu dodávek plynu do Česka, konkrétně 92 procent, loni přitekla přes hranice z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, kam podle řady expertů přichází zejména z Ruska.
Súvisiace články
ENETIQA Trading s.r.o. novým subjektem zúčtování v plynárenství
Do centrálního systému OTE byl s účinností od 1. 11. 2024 zaregistrován nový subjekt zúčtování v plynárenství, společnost ENETIQA…
Díky zkušenostem z Temelína nás u Dukovan nemá co překvapit, říká Václav Matyáš
Nechtěl bys to stavět? Těmito slovy prý nabídl na konci 80. let tehdejší generální ředitel Vodních staveb Praha Václavu Matyášovi…
ČEPS vydává MAF CZ 2023, analyzuje zdrojovou přiměřenost do roku 2040
Provozovatel přenosové soustavy představil dokument „Hodnocení zdrojové přiměřenosti ES ČR do roku 2040“ (MAF CZ 2023), který zobr…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 31.10.2024
Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 2,8600 s cílem na 2,7700 a dále pak až na 2,7180.
Poslanci EP schválili reformy, které mají zvýšit efektivitu využívání vzdušného prostoru EU a snížit emise
Poslanci Evropského parlamentu schválili ve úterý 22. října nová pravidla jednotného evropského nebe, která mají optimalizovat říz…
Kalendár akcií
PRO-ENERGY CON 2024
Životní prostředí - prostředí pro život 2024
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.