ČEZ snížil čistý zisk za tři čtvrtletí na 23,4 mld.Kč, prodává aktiva v Polsku
Energetické skupině ČEZ klesl ve třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk na 23,4 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy Kč méně. Výsledek tak skončil mírně za očekáváním analytiků, kteří to přisuzují zejména vyššímu daňovému zatížení společnosti. Analytici naopak ocenili růst provozního zisku EBITDA na 100 miliard Kč. ČEZ dnes také oznámil prodej svých uhelných aktiv v Polsku firmě ResInvest Group.
"Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí naplnily naše očekávání," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. K poklesu podle podniku přispěl zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a také nižší výnosy z těžby.
Podle analytiků je pokles čistého zisku rovněž výsledkem vysokého daňového zatížení. Analytik J&T Banky Milan Lávička upozornil na vysokou efektivní daňovou sazbu ve výši 86 procent, zatímco před rokem činila 61 procent. Sazba souvisí s daní z mimořádných zisků a s odloženou daní v důsledku zrychlení odpisů uhelných aktiv.
Energetické společnosti naopak za devět měsíců vzrostl zisk EBITDA na 100 miliard Kč, což je podle analytiků zejména důsledek vyšších výnosů z výroby. Analytik Fio banky Jan Raška v této souvislosti upozornil, že společnost těžila hlavně z vyšších prodejních cen silové elektřiny.
Vedení podniku i proto navýšilo svá očekávání celoročního provozního zisku EBITDA na 126 až 130 miliard Kč, očištěný čistý zisk pak předpokládá na úrovni 26 až 30 miliard Kč.
ČEZ dnes oznámil také prodej uhelných aktiv v Polsku, která odkoupí investiční společnost ResInvest Group. Prodej zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují dvě černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Vypořádání transakce podléhá schválení polského antimonopolního úřadu, což se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Zakladatelem ResInvest Group je podle obchodního rejstříku Tomáš Novotný, bývalý manažer energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského.
ČEZ chce stále prodat ještě svůj zbývající podíl v tureckém Akenerji, v současnosti však s konkrétním zájemcem nejedná. Do budoucna chce společnost v zahraničí rozvíjet zejména moderní energetiku v rámci ESCO služeb
Společnost zároveň připravuje změny také uvnitř celé skupiny. Kvůli regulatorním změnám v evropských pravidlech chystá vyčlenění své sekce zaměřené na obchod s komoditami do separátní dceřiné společnosti. Založila kvůli tomu nový podnik ČEZ Trade. ČEZ má nyní z tzv. tradingu miliardové marže.
sip rot
Súvisiace články
Ceny ropy rostou navzdory přetrvávajícím obavám ohledně vývoje poptávky
Ceny ropy se dnes zvyšují, na trhu nicméně přetrvávají obavy ohledně vývoje poptávky. Severomořská ropa Brent krátce po 19:00 SEČ…
Američtí těžaři uhlí by mohli používat výztuže z Opavy
Proniknout na americký trh se podařilo strojírenské firmě Ostroj z Opavy. Aktuálně expeduje 292 táhel určených pro generální oprav…
USA predstavili plány na rozšírenie jadrovej energetiky do roku 2050
Výstavba jadrových reaktorov je oveľa drahšia ako zostrojenie solárnych alebo veterných elektrární. Vzhľadom na riziko havárií, ak…
Elektřina na spotu vystřeluje v listopadu do extrémních výšin. Jak na tom vydělat?
Cena elektřiny se předminulou středu v podvečer na denním trhu blížila k hodnotám, jakých naposledy dosahovala během energetické k…
Zálohování lahví nápoje nezdraží a sníží inflaci
Říjnová inflace vzrostla. A to přesto, že podle stejné statistiky byly ceny stále nižší než v srpnu (ano, ceny byly nižší, ne že i…
Kalendár akcií
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi
Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty
Konference Inspirujme se 2024
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.