Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější, znamená též investice do zařízení
Nové způsoby čištění a nakládání s odpadními vodami, s dešťovou vodou, ale také investice do zařízení přinese evropská směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou vláda musí zakomponovat do českých zákonů během 30 měsíců. Jednotlivé části této směrnice se ale budou zavádět postupně a finální účinnost bude v roce 2045, řekl dnes v Českých Budějovicích ministr životního prostředí Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací. Jak se to projeví na ceně vodného a stočného, nelze teď podle něj odhadovat. Směrnici zveřejní v příštích týdnech.
"Je nesporné, že implementace té směrnice bude mít dopad i na výši vodného stočného. Zdůrazňuji, že potom je odpovědností všech hráčů v tom příběhu, aby to bylo sociálně citlivé a aby ta cena stočného a vodného nevyletěla do nějakých astronomických výšek," řekl Výborný. Pozitivní efekt to podle něj bude mít na kvalitě povrchové vody. "Velmi často potom tuto vodu čistíme a znovu používáme jako pitnou vodu, a pokud se ji podaří vyčistit od látek z farmaceutického průmyslu a podobně, tak se to pozitivně projeví právě na zdraví lidí. Je to opravdu investice úplně celé společnosti do kvality života,“ dodal.
Nová směrnice zavede například pro velká města, jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava, čtvrtý stupeň povinného čištění, které má vodu zbavit látek, které se dostávají do odpadní vody z farmaceutického nebo kosmetického průmyslu. Dosud do čištění zahrnuty nebyly. A směrnice ukládá farmaceutickým a kosmetickým společnostem povinnost podílet se na úhradě nákladů spojených se zaváděním a provozováním tohoto čtvrtého stupně. Ty jsou podle SOVAK proti.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, které dvoudenní konferenci v Českých Budějovicích pořádá, se obává značných investičních nákladů do vybudování nových nebo předělání stávajících zařízení. Jejich odhad celkových investičních nákladů z března letošního roku je přes 400 miliard korun za 20 let.
Nová směrnice platí pro celou Evropskou unii.
Súvisiace články
Europarlament žiada cielenejšie sankcie proti tieňovej flotile Ruska
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa vo štvrtok v Bruseli zhodli na tom, že je potrebné zaviesť cielenejšie sankcie EÚ proti tak…
Brusel cúvol zo zelenej ambície: EÚ odkladá zákaz produktov z odlesnenej pôdy
Europoslanci schválili odklad platnosti úniového nariadenia o odlesňovaní, ktoré má zabezpečiť, že výrobky predávané v EÚ nepochád…
FT: Německo nařídilo přístavům, aby odmítaly ruské dodávky zemního plynu
Německo varovalo státem provozované terminály na dovoz plynu, aby odmítly jakýkoli ruský náklad zkapalněného zemního plynu (LNG).…
Šéf MAAE: Bylo by racionální, kdyby se Německo vrátilo k jaderné energetice
Návrat Německa k jaderné energetice by podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho byl logický a…
Catching up with ENABLEH2: Rekindling Interest in Hydrogen-Fuelled Technologies for Zero-Emission Air Travel
Almost 2 years since the EU-funded ENABLEH2 project ended, we look at how the critical technologies it developed have helped to re…
Kalendár akcií
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi
Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty
Konference Inspirujme se 2024
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.