Polsko se ohradilo proti tomu, že žádalo o výjimku z dovozu ropných produktů
Polsko se ohradilo proti tomu, že žádalo o výjimku z evropského zákazu dovozu ruských ropných produktů. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden po schůzce nejvyšších ústavních činitelů řekl, že o prodloužení výjimky požádaly Slovensko a Polsko. Zástupci členských států Evropské unie se minulý týden shodli na 15. balíčku sankcí proti Rusku, jehož součástí je rovněž prodloužení výjimky. Polský chargé d'affaires v ČR Jacek Gajewski v dopise pro ČTK uvedl, že zveřejněná informace se nezakládá na pravdě. Mluvčí vlády Lucie Ješátková ČTK sdělila, že o výjimku formálně žádalo Slovensko, mohlo k ní dojít ale až po dohodě s Polskem, které ji do té doby blokovalo.
"Polsko dlouhodobě a důsledně zdůrazňuje, že výjimky a odchylky ze sankcí uvalených na Rusko by měly být udělovány pouze z kritických důvodů. Neustálé prodlužování výjimek sankce oslabuje," uvedl Gajewski. Polsko podle něj bylo proti rozšíření výjimky, souhlasilo s ním pouze podmíněně s ohledem na přidanou hodnotu přijetí komplexního balíčku jednotlivých sankcí a opatření zaměřených na ruskou takzvanou stínovou flotilu. "Polsko zároveň vyjadřuje očekávání, že v souvislosti s tímto přijatým balíčkem sankcí bude proveden právní přezkum stávajících odchylek a výjimek," dodal chargé d'affaires.
"Výjimku formálně žádalo Slovensko, mohlo k ní dojít ale až po dohodě s Polskem, které ji do té doby blokovalo. Za vzniklé nedorozumění se omlouváme," uvedla mluvčí kabinetu Ješátková.
Platnost výjimky skončila 5. prosince a české ministerstvo průmyslu na konci listopadu informovalo, že "Česká republika nevidí důvod, proč by se měla výjimka prodlužovat". Výjimka tedy v původním návrhu vůbec nebyla, její prodloužení o půl roku ale prosadilo Slovensko, uvedlo ministerstvo hospodářství v Bratislavě.
Předminulý týden dva dny netekla ropa z Ruska do České republiky ropovodem Družba, dodávky byly obnoveny v pátek ráno. Důvod úřady nesdělily. Česko během té doby čerpalo ropu pouze západní cestou.
Dosud ropa teče do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je Družba, jejíž podíl na dodávkách loni činil 58 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
Zmíněný sankční balíček obsahuje další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Opatření by měla cílit proti takzvané stínové flotile zahraničních plavidel, která přepravují ruské ropné produkty. Členské země nové sankce potvrdily v pondělí.
Súvisiace články
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání
Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Ropa Brent - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 72,95 Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 72,95 s cílem na 72,30 a dále pak až na 71,90.
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.