Dovoz plynu do Německa loni klesl o 11 procent, Česko je důležité pro vývoz
Dovoz zemního plynu do Německa v loňském roce klesl o 11 procent, největším dodavatelem bylo Norsko. Vývoz se pak snížil více než o polovinu. Mezi hlavní země, kam směřoval plyn z Německa, patřila Česká republika. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil regulátor sítě Bundesnetzagentur.
Dovoz podle předběžných údajů klesl na 865 terawatthodin (TWh) z 968 TWh v roce 2023. Norsko mělo na celkových dodávkách podíl 48 procent, následovalo Nizozemsko s podílem 25 procent a Belgie s podílem 18 procent.
Vývoz plynu z Německa se snížil na 89 TWh ze 187 TWh předloni. Nejvíce plynu z Německa směřovalo do Nizozemska a České republiky. Nizozemsko mělo na celkovém vývozu podíl 34 procent a Česká republika 33 procent. Třetí bylo Rakousko s podílem 14 procent.
Spotřeba plynu v Německu loni činila 844 TWh. To bylo o 3,5 procenta více než v roce předchozím. Na celkové spotřebě měly podíl 39 procent domácnosti a 61 procent průmysl. Spotřeba loni byla 14 procent pod průměrem let 2018 až 2021.
Německo také loni vyprodukovalo 36 TWh plynu, což bylo zhruba stejně jako v předchozím roce. Země má nízký počet vlastních těžebních kapacit, plyn se do sítě dodává také z jiných procesů, především z produkce bioplynu.
Německo se po invazi ruských vojsk na Ukrajinu v roce 2022 stejně jako další velké evropské země snažilo výrazně omezit závislost na ruském plynu. Od konce roku 2022 Německo začalo budovat plovoucí terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z globálního trhu. Loni měly terminály na LNG na celkovém dovozu plynu do země podíl osm procent.
Rozsáhlé německé zásobníky plynu byly k úternímu ránu plné téměř ze 77 procent. Regulátor dodal, že od 4. listopadu je ze zásobníků plyn odebírán, k datu 3. listopadu byly zásobníky naplněné z 98 procent. Topná sezona trvá do konce března, upozornila agentura Reuters. Pro srovnání - Česko mělo k úternímu ránu zásobníky plné téměř ze 64 procent, průměr za celou Evropskou unii byl mírně nad 69 procenty.
Německý regulátor v samostatném sdělení upozornil, že kapacita elektřiny z obnovitelných zdrojů na konci loňského roku činila 190 gigawattů (GW). Meziročně se zvýšila o 12 procent. Na celkové výrobě elektřiny v zemi se obnovitelné zdroje loni podílely téměř 60 procenty. Německo urychluje schvalování energetických kapacit, aby mohlo získávat více elektřiny z větru a ze slunce, a snížilo tak závislost na fosilních palivech.
Súvisiace články
Holandsko hlási tretie najvyššie ceny plynu spomedzi všetkých krajín Európy
Účty za plyn v Holandsku patria medzi najvyššie v Európe, keď viac na spotrebu tejto suroviny míňajú len Švajčiari a Švédi. Uviedo…
USA by mohli do piatich rokov zdvojnásobiť vývoz zemného plynu, tvrdia ruskí experti
Spojené štáty by mohli do roku 2030 zdvojnásobiť svoj vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), pričom približne polovica tohto obj…
Spotřeba plynu v ČR zůstala i přes meziroční nárůst o 3,7 % hluboko pod dlouhodobým průměrem
Spotřeba zemního plynu se v naměřených hodnotách v České republice v roce 2024 oproti předchozímu roku téměř nezměnila. Podle před…
Fico pohrozil zastavením pomoci Ukrajině a vetem v EU kvůli sporům s Kyjevem
Rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského zastavit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu výrazně poškozuje Slovensko a především E…
Slovenští vládní představitelé tlumočí propagandu Putina, zaznělo z opozice
Slovenští vládní představitelé tlumočí propagandu ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl předseda slovenské opoziční strany Svo…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.