ExPro:Tranzit ruské ropy přes Ukrajinu loni klesl, tok do ČR se snížil o třetinu
Tranzit ruské ropy přes Ukrajinu do Evropy jižní větví ropovodu Družba vloni klesl o 16 procent na zhruba 11,36 milionu tun. Dostal se tak na nejnižší úroveň nejméně od roku 2014 a pravděpodobně byl nejnižší od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Dodávky ropovodem Družba do České republiky klesly o více než třetinu. Uvedla to dnes poradenská společnost ExPro, která se zabývá ukrajinským energetickým sektorem.
Nejvíce ruské ropy bylo vloni přes Ukrajinu ropovodem Družba přepraveno do Maďarska, a to přes 4,7 milionu tun. Dodávky do Maďarska tak zůstaly zhruba na předloňské úrovni. Dodávky na Slovensko se snížily o 15 procent na 3,9 milionu tun a dodávky do České republiky klesly o 35 procent na 2,7 milionu tun. Společnost ExPro rovněž odhadla, že Ukrajina za loňský tranzit ruské ropy obdrží zhruba 250 milionů dolarů (přes šest miliard Kč).
Zatímco tranzit ruského plynu Kyjev začátkem letošního roku ukončil, tranzit ruské ropy přes Ukrajinu zatím pokračuje, upozornila společnost ExPro. V prvním lednovém týdnu podle ní průměrný denní objem tranzitu ropy činil zhruba 34.900 tun, tedy o 14 procent vyšší než v prosinci.
Dohoda o tranzitu ruského plynu na konci loňského roku vypršela. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, tuto dohodu podle očekávání neprodloužil.
Smlouva o tranzitu ruské ropy byla podepsána v roce 2019 a platí do roku 2029, píše společnost ExPro. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podle firmy ExPro nedávno uvedl, že zastavení tranzitu ropy by bylo porušením asociační dohody s Evropskou unií, takže Ukrajina takovýto krok neučiní.
Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu řeky Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.
Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zakázala dovoz ruské ropy. Maďarsko, Slovensko a Česká republika však dostaly pro dodávky ropovodem Družba výjimku, která má těmto vnitrozemským státům poskytnout čas, aby si zajistily jiné zdroje dovozu ropy. Do Česka zatím teče ropa ze dvou hlavních zdrojů, a to z ropovodu Družba a z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL. Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL.
pmh mka
Súvisiace články
V ČR loni začaly přibývat velké solární elektrárny, trh domácností zpomalil
V Česku začínají výrazně přibývat velké solární elektrárny. Celkově bylo loni v tuzemsku zprovozněno 44.593 nových fotovoltaik, co…
Ropa Brent - Intradenní výhled 14.1.2025
Pivot: 80,30 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 80,30 s cílem na 81,70 a dále pak až na 82,35.
Ceny ropy sa v utorok znížili. Na trhy stále vplývajú sankcie USA na ruskú ropu
Ceny ropy sa v utorok ráno znížili, ale zostali blízko štvormesačných maxím, keďže situáciu na trhu stále ovplyvňujú nové sankcie…
Firmy usilují o stavbu větrných elektráren v obcích na Rokycansku u Zbiroha
Dvě firmy usilují o výstavbu větrných elektráren v obcích v okolí Zbiroha na Rokycansku. Poté, co je loni v listopadu v referendu…
Energetici loni zapojili 44.633 nových zdrojů, meziročně jich je o čtvrtinu více
Energetici v loňském roce připojili do elektrizačních sítí 44.633 nových zdrojů o výkonu 1008 megawatt (MW), což odpovídá přibližn…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.