ČEZ do modernizace Temelína letos investuje 3,1 miliard korun. Je to součást programu zajištění minimálně šedesátiletého provozu

Modernizace v celkové výši 3,1 miliard korun plánuje letos ČEZ uskutečnit v Jaderné elektrárně Temelín. Celkově naplánoval 188 investičních akcí. Průběžné modernizace jsou součástí dlouhodobého programu, který má zajistit bezpečný provoz jihočeské elektrárny po dobu minimálně šedesáti let. Celkově už ČEZ do modernizace Temelína investoval přes 34 miliard korun.

ČEZ do modernizace Temelína letos investuje 3,1 miliard korun. Je to součást programu zajištění minimálně šedesátiletého provozu

Jedna odstávka, nové palivo od firmy Westinghouse, postupný přechod na nový řídicí systém a využívání moderních technologií a kontrolních metod. To jsou hlavní oblasti, které divize jaderná energetika společnosti ČEZ naplánovala na letošní rok pro Jadernou elektrárnu Temelín. Vše přitom směřuje ke dvěma hlavním cílům. Zajistit bezpečný provoz minimálně 60 let a dlouhodobě dosahovat průměrné roční výroby z českých jaderných elektráren na úrovni 32 TWh, tedy o 2 TWh vyšší než dosud.

„Roční výroba se bude mezi jednotlivými roky lišit. Záležet bude především na počtu odstávek. V případě Temelína budeme střídat roky s jednou a se dvěma odstávkami. A to se samozřejmě promítne i do celkové roční výroby,“

uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Letos čeká Temelín jedna odstávka

Teprve podruhé v historii čeká Temelín letos pouze jedna odstávka. Poprvé to bylo v roce 2017. Tehdy šlo o výjimku danou řazením odstávek. Tentokrát to bude naopak. Standardem bude střídání roků s jednou odstávkou a roků se dvěma odstávkami. To je hlavní výsledek přechodu na delší palivový cyklus. Druhý blok na něj přešel už loni, první blok bude následovat letos.

„V praxi to bude znamenat, že provoz obou bloků bude aktuálně 14 měsíců, tedy o čtyři měsíce více než při původní palivové kampani. Nicméně stále to není cíl. Ten bude 16 měsíců provozu a dva měsíce odstávky,“

konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Odstávka prvního bloku potrvá dva měsíce a energetici její zahájení naplánovali na začátek června.

Elektrárna přijme palivo od Westinghouse

Letos také Temelín přijme palivo od firmy Westinghouse. Dodávky budou probíhat v průběhu roku a budou obsahovat více než stovku palivových souborů. Část z nich bude zavezena do reaktoru prvního bloku na podzim příštího roku. Pro Westinghouse je to návrat na Temelín po patnácti letech. Druhý dodavatel francouzský Framatom dodá palivo příští rok. „Držíme strategické zásoby v obou našich jaderných elektrárnách a diverzifikovali jsme dodavatele jaderného paliva. Dlouhodobě tak zvyšujeme energetickou bezpečnost České republiky,“ doplnil Bohdan Zronek.

 

Letos bude první blok řídit nový systém

V létě by první blok měl přejít na řízení novým systémem. Na náročné záměně energetici pracují od roku 2022. Loni dokončili instalaci serverové a komunikační infrastruktury. Během následujících měsíců do nového prostředí instalují potřebný software a aplikace. „Jednotlivé části softwaru i hardwaru důsledně ověřujeme v testovacím prostředí ještě před nasazením. Během odstávky pak systém prověříme v ostrém produkčním prostředí. Z odstávky by první blok už měl najíždět pomocí nového systému. Přechod se bezpečnosti elektrárny nedotkne. Bezpečnostní systémy běží na odlišné platformě, které se modernizace netýkala,“ upřesnil Jan Kruml.

V celosvětovém měřítku jde technologicky i rozsahem o jednu z nejnáročnějších záměn řídicího systému. Během modernizace energetici instalovali desítky nových serverů a položili osmdesát kilometrů kabelů. Řídicí systém obsahuje tisíce informačních a ovládacích displejů, vyšší tisíce ovládaných zařízení a za vteřinu jím projdou desítky tisíc zobrazovaných informací.

 

Temelín intenzivně využívá moderní technologie včetně umělé inteligence

Elektrárna dál plánuje využívat umělou inteligenci při snižování vlastní spotřeby a vyhodnocování speciální kontrol, rozšiřovat privátní 5G síť nebo využívat drony ke kontrolám těžko přístupných míst.

„V oblasti využití moderních technologií se každý rok posouváme dopředu. Například loni jsme díky umělé inteligenci ušetřili jednotky tisíc MWh elektřiny. Pomocí dronů kontrolujeme těžko dostupná místa, jako jsou například chladicí věže. A 5G sítě je oblast, kterou chceme dál rozvíjet, především z pohledu nových možností úrovně dostupnosti signálu ve vnitřních budovách,“

doplnil Bohdan Zronek.

Aktuálně je 5G signálem částečně pokryta většina klíčových provozních budov. Další objekty energetici plánují pokrýt v letošním roce.

Stovka nových lidí a rozvoj elektromobility

I letos plánuje ČEZ do Temelína přijmout téměř stovku nových lidí. Šanci mají především lidé s technickou praxí nebo vzděláním. Zájem mají energetici hlavně o strojaře, elektrikáře nebo materiálové inženýry.

„Vedle generační obměny jsou to právě rozsáhlé modernizace, které s sebou nesou příležitosti pro nové pracovníky. Vedle operátorů a podpůrného technického personálu máme zájem o techniky, kteří budou zajišťovat plánované investiční akce,“ 

doplnil Jan Kruml.

Jaderná elektrárna Temelín zaměstnává na 1495 lidí. Dlouhodobě přitom roste počet žen. Aktuálně jich v Temelíně pracuje již 193.

V Temelíně budou pokračovat také v rozvoji elektromobility. Od roku 2023 mohou řidiči v blízkosti elektrárny využívat osm dobíjecích bodů, z toho jsou čtyři stojany veřejné. Loni instalovali energetici v areálu elektrárny 21 dobíjecích bodů. Dalších 86 dobíjecích míst vznikne v Temelíně v letošním roce. Rozvoj dobíjecí infrastruktury souvisí mimo jiné s tím, že Skupina ČEZ chce do roku 2030 plně elektrifikovat vozový park osobních vozidel v souladu s technickým vývojem a bez omezení provozu kritické infrastruktury. Jen v Temelíně to znamená výměnu zhruba 150 aut do roku 2030.

Viacej informacií tu.

Súvisiace články

Skupina Solek zprovoznila v Chile svou největší solární elektrárnu

Česká skupina Solek zprovoznila v Chile fotovoltaický park o rozloze 121 hektarů, který bude vyrábět energii pro 23.000 domácností…

Energetické firmy Libereckého kraje povede bývalý náměstek hejtmana Miklík

Energetické firmy Libereckého kraje povede bývalý náměstek hejtmana pro ekonomiku, majetek, investice, veřejné zakázky a informati…

Měsíční zpráva o trhu s elektřinou a plynem (12/24)

Měsíční zpráva o trhu s elektřinou a plynem.

Klienty Raiffeisenbank naštvala kalkulačka uhlíkové stopy

V minulém měsíci činila vaše uhlíková stopa 751 kilogramů oxidu uhličitého, z toho 166,8 kilogramu připadlo na koupi oděvů a 92,4 …

V Česku se rozjely první bateriové vlaky

Na nové bateriové vlaky přicházejí pozitivní ohlasy jak od cestujících, tak od objednatele, kterým je Moravskoslezský kraj. Díky p…

Kalendár akcií

Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník

26. 02. 2025 08:30 - 16:00
hotel Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Cílem konference je vzájemná výměna názorů a zkušeností představitelů odvětví energetiky a průmyslu nad očekávanými trendy vývoje energetického průmys...

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

Hydrogen days 2025

19. 03. 2025 09:00 - 21. 03. 2025 17:00
Praha
Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu,...

24. energetický kongres ČR

01. 04. 2025
Hotel Grand Majestic Plaza, Praha

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

87075
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1159
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika