ČEZ jedná s Rolls-Royce o výstavbě až dvou továren na jaderné moduly v Česku
V Česku by v budoucnu mohly vzniknout až dvě továrny na moduly pro malé jaderné elektrárny. Společnost ČEZ o tom nyní jedná s britskou firmou Rolls-Royce SMR, s níž loni uzavřela strategické partnerství. Na dnešní tiskové konferenci k loňským výsledkům polostátní firmy to uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. První blok by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně. Společnost zároveň pokročila také v přípravě modulárního reaktoru v Tušimicích.

ČEZ se se společností Rolls-Royce SMR dohodl na strategické spolupráci při vývoji modulárních reaktorů loni na podzim. ČEZ postupné převezme zhruba pětinový podíl britské firmy, za který zaplatí několik miliard korun. Spolupráce počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Technologii modulárních reaktorů od Rolls-Royce SMR chce v budoucnu ČEZ využívat i v Česku.
"Probíhá jednání s Rolls-Royce SMR o výstavbě až dvou továren na moduly SMR v České republice. To s sebou přinese další pracovní místa a pozitivní přínos pro Českou republiku," řekl dnes Beneš. Člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač v prosinci uvedl, že plánované továrny by v příštích 20 až 30 letech mohly zaměstnat až 8000 lidí.
První modulární reaktor připravuje ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín, vzniknout má podle současných plánů v první polovině 30. let. Loni v listopadu společnost podala oznámení EIA, podání dokumentace očekává začátkem příštího roku, schválena už byla také aktualizace zásad územního rozvoje Jihočeského kraje.
Kromě toho společnost připravuje pro případnou výstavbu modulárních reaktorů i další lokality. Nejdál z nich je v Tušimicích na Chomutovsku na místě současné uhelné elektrárny. V únoru podnik rovněž podal oznámení EIA, která zkoumá dopady projekty na okolní životní prostředí.
Beneš dále upozornil, že pokračují monitorovací práce i v Dětmarovicích na Karvinsku, ČEZ podle něj mapuje možnosti využití také dalších lokalit. Společnost plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty. Stávající jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty.
Cena modulárního reaktoru by podle skupiny měla být obdobná jako u velkých bloků s tím, že bude poměrem odpovídat nižšímu výkonu modulárního reaktoru. ČEZ nyní připravuje stavbu dvou velkých reaktorů o výkonu každého přes 1000 megawattů v Dukovanech, náklady by při současných cenách měly podle vlády vyjít dohromady na 400 miliard korun.
Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.
Súvisiace články
Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků
Europoslanci dnes schválili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků před zimou. Podpořili tak podobné rozhodnutí členskýc…
ORLEN staví fotovoltaické elektrárny na čerpacích stanicích
Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje a dekarbonizace. Součástí této strategie je i ro…
Zásoby plynu v Evropě jsou nízké, ale díky prudkému poklesu ceny se budou snadněji doplňovat
Ještě před měsícem se zdálo, že evropské země si budou muset za plyn pořádně připlatit.
Jadrové zariadenia na Slovensku boli v uplynulom roku prevádzkované bezpečne, tvrdí jadrová správa
Jadrové zariadenia na Slovensku boli v uplynulom roku prevádzkované bezpečne a nedošlo k žiadnym udalostiam so závažným dopadom na…
Slovenské lietajúce auto je podľa vizionára Kleina pripravené na sériovú výrobu. Doletí vraj tisíc kilometrov
Konštruktér prvého slovenského lietajúceho auta Štefan Klein hovoril o prvom veľkom biznisovom úspechu po skoro 35 rokoch práce už…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.