ČEZ loni zvýšil čistý zisk na 30,5 mld. Kč, podpis smluv k Dukovanům se zpozdí

Energetická skupina ČEZ v loňském roce navýšila svůj čistý zisk na 30,5 miliardy korun, meziročně si polepšila o tři procenta. Loňské hospodářské výsledky společnosti překonaly očekávání analytiků. Polostátní firma dnes také připustila, že podpis finálních smluv k výstavbě nových jaderných reaktorů v Dukovanech se zřejmě zpozdí. Původně plánovala smlouvy s korejskou KHNP uzavřít do konce března.

ČEZ loni zvýšil čistý zisk na 30,5 mld. Kč, podpis smluv k Dukovanům se zpozdí

Návrh dividendy zatím představenstvo ČEZ nepředstavilo. Pro její výši bude rozhodující očištěný čistý zisk, který loni činil 31,8 miliardy korun, což je meziročně o tři miliardy méně. Podle současné dividendové politiky podniku, která počítá s výplatou 60 až 80 procent z očištěného zisku, by letošní dividenda měla činit 35 až 47 korun za akcii, což by znamenalo, že akcionářům poputuje 19 až 25 miliard korun. Loni společnost vyplácela dividendu ve výši 52 korun za akcii, celkově šlo o 28 miliard korun.

Analytici poukázali zejména na vyšší než odhadovaný růst provozního zisku ČEZ. Loni činil 137,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 12,6 miliardy Kč. To se ovšem podle expertů nepromítlo do čistého zisku, který negativně ovlivnily odpisy majetku a také výše odváděných daní včetně daně z mimořádných zisků.

ČEZ dnes zároveň představil výhled hospodaření skupiny pro letošní rok. Provozní zisk by podle predikcí podniku měl klesnout na úroveň mezi 125 až 130 miliardami korun. Očištěný čistý zisk společnost očekává mezi 25 až 29 miliardami korun.

Firma při dnešním představování hospodářských výsledků také připustila, že podpis finálních smluv o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech mezi společnostmi ČEZ a KHNP se proti původním plánům zřejmě zpozdí. Důvodem je podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše čekání na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který dosud o námitkách konkurenční společnosti EDF proti průběhu tendru pravomocně nerozhodl. Kromě toho zbývá podle Beneše doladit některé detaily smluv, pokračují také jednání o zapojení českého průmyslu do projektu.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun.

ČEZ také pokračuje v přípravě modulárních jaderných reaktorů. Společnost zopakovala, že první blok by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně, zároveň ale pokročila také v přípravě modulárního reaktoru v Tušimicích. V únoru podnik rovněž podal oznámení EIA, která zkoumá dopady projektu na okolní životní prostředí. ČEZ také potvrdil jednání s Rolls-Royce SMR o dvou továrnách na moduly v Česku.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Ve skupině celkem pracuje přes 30.000 zaměstnanců, z toho kolem 25.000 v Česku.

Nejvýznamnější loňskou akvizicí ČEZ bylo odkoupení 55,21 procenta podílu v plynárenské společnosti GasNet za 846,5 milionu eur (přes 21,2 miliardy Kč). Fungování GasNetu se v hospodaření podniku začalo projevovat od září. Za celý rok měl loni GasNet čistý zisk čtyři miliardy korun, meziročně si tak polepšil z předloňské ztráty přes 303 milionů korun, uvedli dnes zástupci ČEZ.

Súvisiace články

Ropa zdražuje kvůli nadějím na průlom v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou.

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, za jejich růstem stojí naděje na průlom v nadcházejících obchodních jednáních mezi Spojenými st…

Reuters: USA a Rusko hledají cesty k obnovování dodávek ruského plynu do Evropy

Američtí a ruští představitelé jednají o tom, jak by mohly Spojené státy pomoci k obnovování dodávek ruského plynu do Evropy. Agen…

Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků

Europoslanci dnes schválili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků před zimou. Podpořili tak podobné rozhodnutí členskýc…

ORLEN staví fotovoltaické elektrárny na čerpacích stanicích

Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje a dekarbonizace. Součástí této strategie je i ro…

Zásoby plynu v Evropě jsou nízké, ale díky prudkému poklesu ceny se budou snadněji doplňovat

Ještě před měsícem se zdálo, že evropské země si budou muset za plyn pořádně připlatit.

Kalendár akcií

NextGen Energetika 2035+

14. 05. 2025 08:00 - 16:00
Hotel Ambassador Zlatá Husa, Praha
Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích in...

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Solární energie a akumulace v ČR

28. 05. 2025 - 29. 05. 2025
Forum Karlín, Praha
Největší tuzemská událost věnovaná solární energetice a akumulaci je po roce opět tady! Solární konference 2025, která se koná ve dnech 28. a 29. květ...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89637
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1183
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika