Experti: Riziko blackoutu je v Česku nízké, tuzemská síť je silná
Masivní výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku je podle expertů výjimečná událost v evropské energetice. V Česku je riziko podobných problémů zatím nízké, tuzemská energetická síť totiž patří k nejsilnějším v Evropě. Vyplývá to z komentářů energetických odborníků a analytiků pro ČTK.

Celé pevninské Španělsko i Portugalsko dnes postihl výpadek proudu. který způsobil problémy zejména v dopravě. Podle portugalské společnosti REN, která spravuje portugalskou distribuční síť, jej zavinil vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí.
Podobná havárie je podle ředitele strategie poradenské společnosti EGU Michala Macenuera výjimečná. Vzhledem ke stále ne úplně zřejmým důvodem přitom není podle něj možné hodnotit míru rizika podobného problému v Česku. "Faktem je, že ČR má nyní zatížení více pokrývané tradičními zdroji a že je soustava tradičně velmi dobře a bezpečně dimenzovaná," uvedl Macenauer.
Podle Jana Palaščáka, majitele energetické skupiny Amper, je poloostrovní přenosová síť obecně zranitelnější. Česko je podle něj energeticky velmi dobře zabezpečené a riziko rozsáhlého blackoutu je výrazně nižší. "Nebál bych se říct, že česká přenosová a distribuční síť patří k nejbezpečnějším na světě a patří mezi deset nejkvalitnějších," řekl Palaščák. Zmínil, že je to ve srovnání s některými i vyspělými státy viditelné na první pohled a plyne to i z dat. Podle něj se o tom, že v Česku nastane blackout, nebo že nebude dost elektřiny nejpozději do deseti let, mluví už 20 až 30 let a zatím se nic takového nestalo. "Je to spíš lobbistický tlak," míní Palaščák.
To, že by masivní výpadek na Pyrenejském poloostrově souvisel s počasím, které mohlo kabelům uškodit, je podle něj novinka, o které se dosud nemluvilo. "Větší teplotní výkyvy se stávají častěji a nejspíš to souvisí s klimatickou změnou," předpokládá Palaščák, který za pravděpodobnější původně považoval kybernetický útok. Ten je také podle něj zdaleka největším rizikem pro Česko, kdyby směřoval na přenosové a bezpečnostní prvky i na obnovitelné zdroje.
Podle analytika XTB Jiřího Tylečka byly v Česku zaznamenány určité změny frekvencí v síti. "Výhoda Česka je nyní v tom, že mezi námi a postiženou oblastí existuje pouze malé propojení. Pokud by centrum blackoutu bylo v Německu či na Slovensku, tak by problémy byly daleko horší," popsal. Připomněl, že v otevřené evropské elektrické síti nelze řetězovou reakci blackoutu nikdy vyloučit. "Na druhou stranu považuji českou síť za stabilní a robustní," dodal.
Podobným problémům už Evropa v minulosti čelila, v lednu 2021 se centrem výpadků stalo Rumunsko. Dnešní problémy na jihu Evropy ovšem podle Tylečka už svým rozsahem tento případ zřejmě překonaly. "Pokud se situaci nepodaří rychle zvládnout, tak škody mohou stoupat do několika miliard eur. Bude hodně záviset na dalším vývoji, zda se výpadky podaří zastavit, nebo se budou dále šířit jako lavina," upozornil Tyleček.
Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal podotkl, že podobným problémům lze předejít zejména větší decentralizací a investicemi do zabezpečení zdrojů i rozvoden a IT.
Súvisiace články
Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově způsobilo počasí, tvrdí Portugalci
Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově způsobil vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí. Uvedla to dnes odpoledne po…
ČEPS: Česko žádné mimořádnosti v síti dnes nezaznamenalo, funguje standardně
Česká republika žádnou mimořádnou situaci v energetické síti dnes nezaznamenala, tuzemská přenosová soustava funguje ve standardní…
Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky
Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v…
Na odmietnutie spracovania údajov pre energopomoc ostávajú tri dni
Od mája začína ministerstvo hospodárstva zbierať údaje o príjmoch a spotrebe energií domácností. Minister financií povedal, že ná…
Litvínovská rafinérie Orlen Unipetrol začala zpracovávat ropu ze západu
Společnost Orlen Unipetrol začala dnes ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně jen ropu dovezenou ze západu rozšířeným i…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.