ČEZ modernizuje nejúčinnější českou přečerpávací elektrárnu. Do Dalešic letos investuje 113 milionů korun
Do oprav, modernizací a posílení kybernetické bezpečnosti v elektrárně Dalešice, která je druhou nejvýkonnější přečerpávací vodní elektrárnou u nás, ČEZ letos vynaloží 113 milionů korun. Mezi technicky významné akce patří výměna kuželového uzávěru jalové výpustě ve vyrovnávací hrázi Mohelno z roku 1976. Opravy přinesou také částečná omezení, se kterým musí počítat i návštěvníci PVE Dalešice při letních prohlídkách. Provozu Jaderné elektrárny Dukovany, pro které jsou vodní nádrže Dalešice a Mohelno zásobárnou surové vody, se omezení nijak nedotknou.

Jedním z klíčových úkolů ČEZ na elektrárně Dalešice je v letošním roce výměna budicích souprav turbogenerátorů, modernizace řídících systémů a elektrických ochran, rekonstrukce komunikace k administrativní budově nebo výměna uzávěru jalové výpustě v hrázi Mohelno.
„Stávající zařízení budících souprav z roku 1999-2007 je na konci své životnosti s omezenou dostupností náhradních dílů a současně nesplňují dnešní požadavky na kybernetickou bezpečnost. Rozhodli jsme proto o celkové modernizace budicích souprav, která přinese požadovanou spolehlivost a zabezpečení,“ upřesnil Josef Blaha, vedoucí odboru provozu vodních elektráren ČEZ.
Obdobný úkol čeká energetiky také v oblasti řídících systémů a elektrických ochran v elektrárně Dalešice i Mohelno. Řídící systém byl naposled modernizován v letech 2014 – 2015. Po desetiletém nepřetržitém provozu zařízení je jejich hardwarová i softwarová část na hranici udržitelnosti. Plánovaným upgradem, kterým projdou operátorské stanice, operační systém nebo ochrany rozvodny 22 kV, přinese požadované prodloužení životnosti stávajících řídících systémů ochran a naplnění požadavků kybernetické bezpečnosti.
Probíhající rekonstrukce a modernizace přináší i částečná omezení. V Dalešicích musí návštěvníci už od jara kvůli probíhající rekonstrukci mostovky a hlavní přístupové komunikace používat záložní přístupovou trasu od vstupní brány k budově elektrárny, která vede podél monumentu oběžného kola dalešické Francisovi turbíny.
Dalším technickým úkolem, který energetiky v letošním roce čeká, je výměna kuželového uzávěru jalové výpustě z roku 1976 v hrázi Mohelno. V roce 2010 byla provedena jeho generální oprava, a nyní po dalších 15 letech provozu uzávěr vykazuje průsak cca. 30l/min. Uzávěr se nachází 35 m pod nominální hladinou nádrže a pro jeho výměnu je nutné zahrazení pravé základové výpusti. ČEZ proto nechal vyrobit nový uzávěr o stejných rozměrech a vlastnostech. Samotná výměna proběhne dodavatelem ČEZ Energoservis v průběhu června.
Dalešice dokáží během jednoho přečerpávacího cyklu dodat do sítě najednou až 2,3 GWh elektřiny, a přispívají tak ke stabilizaci české energetické soustavy. S účinností přečerpávacího cyklu až 80 procent jde o vůbec nejefektivnější přečerpávací elektrárnu v ČR.
ČEZ pracuje na největší komplexní modernizační akci v historii české hydroenergetiky. Při ní byla za posledních 15 let při nákladech za více než 4,5 miliard korun modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách (např. Lipně, Dlouhých stráních, Slapech, Kamýku, Mohelnu, Dalešicích atd.). Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Díky tomu navýší elektrárny svou průměrnou účinnost až o cca 5 %. Další soustrojí v čele s těmi na Orlíku těmito akcemi ještě projdou, a budou tak připravena na bezemisní výrobu ekologicky čisté elektřiny v následujících desítkách let i bezpečné dodávky obnovitelné energie pro budoucí generace. Výhodnost a smysl těchto investic roste i v souvislosti se stále častějšími obdobími sucha a obecně nejistými klimatickými podmínkami posledních let. Díky modernizacím totiž elektrárny vyrobí stejný objem elektřiny z nižšího množství stále vzácnější vody.
Viacej informacií tu.
Súvisiace články
Studenti kritizovali podnikatele ve fosilním průmyslu a jejich vliv na média
Studenti a studentky dnes na happeningu v Praze kritizovali podle nich rostoucí vliv českých miliardářů podnikajících ve fosilním…
Ruský Gazprom nevyplatí dividendy za loňský rok, přestože vykázal zisk
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za loňský rok dividendu, přestože se firma loni vrátila k zisku. Uvedla to dnes…
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Vláda nariadila, koľko plynu musí SPP držať v zásobníkoch
Dodatočné náklady, ktoré štátnej spoločnosti vzniknú, ministerstvo vyčíslilo v desiatkach miliónov eur. Slovenský plynárenský prie…
Průzkum: Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy Kč ročně
Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy korun ročně. Dodavatele a jejich tarify často vybírají nahodile neb…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.