Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Devadesátiprocentní snížení emisí je celoevropský cíl, každá země ho může mít stanovený jinak, ale celkově je potřeba se dostat právě k hodnotě 90 procent.
Analytik XTB Pavel Peterka připomněl, že jednou z cest ke splnění navržených klimatických cílů EU má být rozšíření systému emisních povolenek ETS 2, které se budou týkat pohonných hmot i vytápění domácností. Od roku 2027 by tak povolenky v ČR neměly platit jen pro podnikatelský sektor, ale i pro domácnosti.
Rozšíření systému tak podle něj bude tlačit na růst cen pohonných hmot a vytápění. "V hrubém průměru lze říci, že jedna tuna emisních povolenek stačí zhruba na 435 litrů paliva. Pokud by cena emisní povolenky zůstala na nynějších 72 eura, pak na každý litr paliva připadá zhruba 16,6 eurocentu, tedy čtyři koruny. Za předpokladu ceny povolenky na úrovni 45 eur by dopad činil zhruba 10,34 eurocentu, tedy zhruba 2,55 koruny na litr. Zdražení u kotlů na uhlí bude znatelnější, když nárůst ceny vytápění dle současných expertních odhadů bude činit zhruba 30 procent. U plynu pak necelých deset procent," popsal Peterka.
Jako velmi ambiciózní a opravdu rychlý hodnotí navržený cíl také analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Upozornil, že od roku 1990 zatím v EU poklesly emise skleníkových plynů o 37 procent. "To je opravdu nemožné. Je třeba zavést uhlíkovou daň na dovozy z Asie," uvedl Dohnal.
Zároveň ale připomněl, že státy EU nemají téměř žádné zdroje fosilních paliv. Výjimkou je uhlí, od něhož se ale ustupuje už nyní. "I proto je vhodné omezovat závislost na fosilních palivech ropa, plyn, protože ty se do EU dovážejí téměř výhradně z nespolehlivých či nepřátelských režimů. Rovněž upozornil na současná vedra v Evropě, která vyvolávají otázku, jak řešit nejen otázku příjmové chudoby, ale také značné klimatické chudoby, a to v zimě i v létě.
Evropská komise cíl zveřejnila navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Česká vláda už ve středu uvedla, že nesouhlasí se stanovováním dalšího klimatického cíle. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je potřeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty.
Súvisiace články
Von der Leyenová: EÚ chce dohodu s USA, ale pripravuje sa aj na neúspech
Európska únia je pripravená na obchodnú dohodu so Spojenými štátmi, uviedla pri dnešnej návšteve Dánska predsedníčka Európskej kom…
Evropská pravidla platí, i když Česko zaspalo. Firmy jsou bez opory v zákoně
Evropská unie v posledních pěti letech schválila řadu environmentálních nařízení a směrnic, které mají přímý dopad na výrobce, pro…
Evropa je přeregulovaná. Proto koukáme Americe na paty
Slovenská asociace firem upozornila na rizika ukončení dovozu ruského plynu
V případě ukončení dodávek ruského plynu na Slovensko bez důkladné analýzy a přiměřených kompenzačních mechanismů hrozí prudké zvý…
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
Evropská komise a Evropská investiční banka dnes oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliar…
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.