Firma Hydropol má finanční problémy, soud s ní zahájil insolvenční řízení
Česká společnost Hydropol, která se zabývá projektováním a stavbou vodních elektráren, má finanční problémy. Krajský soud v Hradci Králové nyní na návrh firmy zahájil insolvenční řízení, podnik žádá o povolení reorganizace. Firma dluží téměř 200 milionů korun. Vyplývá to z obchodní rejstříku. Server Deník N upozornil, že problémy podniku vznikly při jeho zahraniční expanzi.

Finanční problémy firmy podle deníku začaly v době koronavirové krize, kdy začaly narůstat zpoždění při výstavbě projektů ve Velké Británii, na kterou se Hydropol zaměřuje. Další vliv měla mít také inflace a následně i omezení dotací ve Velké Británii. Celkově tak Hydropol podle deníku nyní dluží 191 milionů korun.
"Došlo tam k problémům, které nyní musíme řešit,“ řekl Deníku N šéf společnosti Jan Tošnar. Kromě potíží se zdržením staveb a inflací firma musela řešit také reklamace tří elektráren. "Část elektráren se v době covidu stavěla v rychlosti a nekvalitně a my to musíme nějak vyřešit," dodal Tošnar.
Pomoci s reorganizací firmy by podle návrhu měla společnost Renfin, kterou rovněž ovládá podnikatel Tošnar. Renfin vlastní a provozuje desítky vodních elektráren po celém světě, její obrat je na úrovni stovek milionů korun ročně. Renfin podle návrhu má poskytnout na reorganizaci zhruba 15 milionů korun, které by si měli rozdělit věřitelé za své pohledávky. Většina věřitelů už podle podniku návrh schválila. Podle Deníku N Hydropol nedisponuje téměř žádným významným majetkem, v případě úpadku by tak věřitelé nedostali téměř nic.
Hydropol se na energetickém trhu pohybuje od roku 1996. Kromě Velké Británie působí například v Itálii, na Balkáně, v Jižní Americe či Indonésii. Celosvětově se blíží hranici 100 realizovaných projektů na území čtyř světadílů. V Česku stála za stavbou vodních elektráren ve Velkém Oseku, Mělníku či Přelouči.
Hydropol je tak další z řady firem z oboru obnovitelných zdrojů, které v nedávné době zamířily do insolvence. V minulých měsících šlo například o firmy Solek nebo Geen Holding. Nejznámějším případem je krach Energetického holdingu Malina z roku 2023, který u tisíců zákazníků instalace ani nedokončil.
Súvisiace články
ERÚ povede při vyšetřování blackoutu pracovní skupinu pro předcházení problémů
Energetický regulační úřad (ERÚ) inicioval kvůli vyšetřování červencového blackoutu v Česku vznik pracovní skupiny. Bude se zabýva…
48 MWp: Na Slovensku se rodí projekt největší fotovoltaické elektrárny v zemi
U Rimavské Soboty na Slovensku může vzniknout největší fotovoltaická elektrárna o výkonu 48 megawattů (MWp). Vyplýva to z projekt…
Ako sa bude deliť rozpočet EÚ za dva bilióny eur?
Eurokomisia radikálne zmení pravidlá. Poľnohospodárska a kohézna politika i klíma sú na strane porazených.
Ruská ropa se bude prodávat pod tržní cenou. Evropská unie utahuje šrouby vůči Kremlu
Nový cenový strop nahrazuje limit 60 dolarů za barel, který zavedla skupina G7 v roce 2022. Od té doby se kvůli propadu cen ropy s…
ČEZ, EPH, Sev.en a další. Největší hráči v energetice založí svaz, který za ně bude lobbovat
Česká energetika brzy získá novou zastřešující organizaci, která bude lobbovat za její zájmy. Podle zjištění Ekonomického deníku s…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.