Skopeček: Stát musí najít mechanismus, jak kompenzovat nárůsty cen energie
Stát musí najít mechanismus, jak při nárůstu cen energií nad únosnou hranici zajistit, aby podniky neztratily konkurenceschopnost a domácnosti se nedostaly do tíživé sociální situace. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News to dnes řekl místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).
Vláda v pátek oznámila, že do poloviny prosince připraví řešení pro tuzemské firmy z energeticky náročných odvětví, které by mělo zmírňovat dopady růstu cen energií. Jakou formu by pomoc podnikatelům mohla mít, zatím neuvedla. Velkoodběratelům, mezi které patří především průmyslové podniky, v příštím roce výrazně stoupnou regulované ceny energií.
Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala ve stejném pořadu uvedl, že nyní nikdo neví, jak a kterým firmám bude stát nárůst ceny kompenzovat. Řešení vidí v zastropování ceny energií u výrobců, kdy by se k ceně přidal přiměřený zisk, a za tuto cenu by ti energie prodávali českým výrobcům. "Jinak to dopadnout nemůže," podotkl. Skopeček namítl, že v energetice jsou smlouvy na více let dopředu, takže tato varianta nebyla možná.
Skopeček netuší, s jakým mechanismem kompenzace pomoci podnikům vláda přijde. "Řekl jsem ministrovi financí na jednání klubu, že se má najít nějaká úroveň ceny energie za megawatthodinu, která pro průmysl už není únosná. Ve chvíli, kdy nějaká situace na trhu vyvolá nárůst ceny nad tuto nebezpečnou hranici, nastartujeme pomoc těm firmám, která jim bude cenu dotovat, subvencovat," dodal. Pomoc ale má být návratná. "Ve chvíli, kdy v jednom roce firmě pomůžeme, a ta se v následujících letech dostane do zisku, měla by nějaký způsobem pomoc vracet," poznamenal.
Domácnosti si v příštím roce za regulovanou složku energií připlatí tisíce korun navíc. Regulovaná část ceny elektřiny meziročně stoupne o 65,7 procenta, což by mělo znamenat asi 1077 Kč za megawatthodinu (MWh). U plynu bude regulovaná složka vyšší o 38,8 procenta, což je nárůst o 125 Kč za MWh. Podle analytiků tak lze u většiny lidí očekávat růst koncových cen elektřiny o jednotky procent, vývoj však bude velmi individuální. Ještě výrazněji regulovaná složka stoupne u velkých odběratelů, kteří se kvůli tomu obávají ztráty konkurenceschopnosti.
Súvisiace články
Najväčší prepad za vyše štyri roky. Očakávaná výroba áut na Slovensku zažíva extrémny útlm
Automobilový priemysel v Európe čelí náročnému obdobiu. Potvrdením toho sú aj tohtotýždňové správy, že jeden z najväčších automobi…
Akcie jihokorejského giganta se propadají. Samsung zaostává za konkurenty
Ještě na počátku srpna se zdálo, že akcie společnosti Samsung stoupají k novým historickými maximům. V současné době je ale nynějš…
Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzac…
Brand: Elektroautá budú čoraz lacnejšie, vojna s Čínou sa však cez clá vyhrať nedá
Elektromobilita je niečo, čo automobilový priemysel už berie ako samozrejmosť, na trhu sa postupne objavuje čoraz viac nových mode…
Holanďania chceli na investíciu vo Vranove získať čo najväčšiu podporu. Sakovej rezort schladil ich očakávania
Jedna z top investícií minulého roka. Tak v rozhovore pre HN označil projekt spoločnosti BDR Thermea šéf Slovenskej agentúry pre r…
Kalendár akcií
PRO-ENERGY CON 2024
Životní prostředí - prostředí pro život 2024
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.