Smart energetika 2022

17. 05. 2022
AC Hotel Bratislava Old Town, Vysoká 2A, Bratislava

Posledné dva roky otriasli energetikou. Najprv pandémia výrazne zredukovala spotrebu, no už pri prvých náznakom oživenia ekonomík vystrelili ceny všetkých energetických komodít do nevídaných výšok. A poslednou ranou bola ruská invázia na Ukrajinu, ktorá prebudila celú Európu a svet. Základnou strategickou prioritou sa stalo čo najrýchlejšie zníženie nákupu ruských energetických surovín a ich nahradenie inými zdrojmi. Je slovenská energetika pripravená zvládať zložitú situáciu? Ako ovplyvní podpora Ukrajiny a ekonomické sankcie voči Rusku trh s energiami a ako sa s dôsledkami vyrovnať? Zostanú klimatické ciele len na papieri a budeme v novej situácii meniť rozvojové priority podporené európskym Plánom obnovy a odolnosti?

PROGRAM:

Nová realita po ruskej invázii
Trh s energiami sa rozkolísal už pred vojnou na Ukrajine. Nárast cien zlikvidoval viacerých dodávateľov a odberatelia, najmä firmy v energeticky náročných sektoroch, ohlásili obmedzenie výroby. Dnes s napätím sledujeme stav zásob zemného plynu i ropy, ich dodávky a hľadáme nové trasy i alternatívne zdroje.
Aké vyhliadky sú na energetickom trhu? Dôjde postupne k upokojeniu alebo sa treba pripraviť na ďalšie problémy, najmä v prípade, ak Európa pristúpi k ďalším sankciám voči Rusku?

Slovensko má šancu v elektrifikácii
Na rozdiel od plynu a ropy je Slovensko vo výrobe elektriny v dobrej kondícii. A potom, čo Európska komisia vzala na milosť jadro, sa dokonca môžeme stať bezuhlíkovým premiantom. V roku 2023 kompletne odstavíme výrobu elektriny z uhlia a po spustení Mochoviec 3 a 4 dosiahne jadro 70-percentný podiel.
Vojna na Ukrajine je ďalším impulzom pre rozvoj obnoviteľných zdrojov (OZE). Z Plánu obnovy je vyčlenených 226 miliónov eur, okrem iného na výstavbu nových obnoviteľných zdrojov a modernizáciu existujúcich (tzv. repowering). Bude to stačiť? Máme účinné stratégie na podporu OZE a čo treba urobiť, aby sme odstránili aj právne či administratívne prekážky, ktoré bránia ich rozvoju?

Kroky k decentralizácii energetiky
Slovenská energetika stojí na veľkých centralizovaných zdrojoch a na masívnejší nástup OZE treba pripraviť elektroenergetické siete. Ministerstvo hospodárstva pripravuje z Plánu obnovy výzvu na výstavbu zariadení na uskladnenie energie z OZE a na výrobu vodíka elektrolýzou a na jeho uskladnenie. Aké ďalšie riešenia pripravujú distribučné spoločnosti na zvýšenie flexibility sietí, aby boli schopné online riadiť výrobu i spotrebu prostredníctvom digitálnych dát? Existujú možnosti, aby aj na Slovensku vznikali energeticky nezávislé obce či menšie regióny?

Stane sa Slovensko vodíkovou veľmocou?
Ministerstvo hospodárstva chce zo Slovenska urobiť lídra vo vodíkových technológiách. Je pripravené podporiť ich vývoj miliardou eur z európskych zdrojov a ráta s tým, že pol miliardy pridá súkromný sektor. Ide o jeden z najväčších projektov na dosiahnutie klimatickej neutrality. Do roku 2030 majú po cestách jazdiť na vodíkový pohon tisíce osobných a stovky nákladných áut i autobusov a vo výrobe vodíkových vlakov chceme konkurovať Francúzsku. Nové technológie budú k dispozícii aj priemyselným podnikom, aby vybudovali vlastné elektrolyzéry a elektrárne na vodík.
Ako ovplyvní ruský vpád na Ukrajinu slovenskú vodíkovú stratégiu? Využijeme finančné zdroje na riešenie akútnych problémov alebo sa sústredíme na budúcnosť aj s rizikom, že nie všetko vyjde podľa predstáv?

Změna programu nebo obsahu vyhrazena zadavateli či pořadateli. Neposkytujeme jakoukoli záruku přesnosti, kompletnosti nebo vhodnosti informací a materiálů nalezených nebo nabízených prostřednictvím naší webové stránky. Více v právním ujednání

Energy-Hub doporučuje

21. energetický kongres ČR

24. 05. 2022 11:00 - 19:00
Praha, Hotel Grand Majestic Plaza
Válka na Ukrajině výrazně promění evropskou i českou energetiku. Na prvním místě dnes stojí energetická bezpečnost, ekologie bude upozaděna. Technolog...

POUČENÍ Z KYBERÚTOKŮ NA ENERGETICKOU INFRASTRUKTURU

25. 05. 2022 09:00 - 11:00
Praha 8 - Karlín, hotel Alwyn
Kybernetická bezpečnost přenosové soustavy Radek Hartman, člen představenstva, ČEPS  Bezpečnostní rizika pro průmyslové systémy: případová studie Pet...

SOLÁRNÍ ENERGIE A AKUMULACE V ČR

26. 05. 2022 09:00 - 17:00
Praha O2 Univerzum
Šestý ročník prestižní konference Největší událost roku zasvěcená solární energetice a akumulaci Českou republiku čeká výstavba nových solárních ele...

Energetický trh v krizi

09. 06. 2022 09:00 - 16:00
Praha, hotel Olympik
Bezprecedentní, turbulentní, šokující, kritická – tak je v dnešní době popisována situace na energetickém trhu. Dostali jsem se do situace, kterou nik...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

69575
Počet publikovaných novinek
2060
Počet publikovaných akcí
778
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika